Recenze Shuttle XPC Nano NC03U: tichošlápek pro nenáročné
V polovině loňského roku jsme testovali barebone Shuttle XPC Nano NC01U3. S testovaným kouskem jsme byli vcelku spokojeni, zklamala nás jen velmi vysoká hlučnost a také trochu složitější instalace komponent. Ze zastoupení výrobce nás ujistili, že nová generace těmito problémy již netrpí. Pro ověření tvrzení se proto nyní podíváme na kousek nesoucí označení XPC Nano NC03U. Jsou tvrzení výrobce pravdivé? To prozradí dnešní recenze.
Představení
Shuttle XPC Nano NC03U je distribuován ve stejném balení jako jeho předchůdce. Obyčejná kartonová krabice má jednoduchý potisk se základními informacemi. Samotný barebone je uvnitř chráněn dvojicí pěnových bloků, takže poškození během přepravy opravdu nehrozí. Kromě toho se uvnitř balení nachází krabička obsahující veškeré příslušenství – napájecí adaptér, šroubky pro montáž komponent, návod, držák na monitor a stojánek pro umístění PC na výšku.
Celkové rozměry novinky jsou 142 × 142 × 42 milimetrů, hmotnost je přibližně půl kilogramu. Rozměry jsou tak nepatrně větší, než tomu bylo u předchůdce. I tak se barebone chlubí opravdu kompaktními rozměry. Na stole nezabere téměř žádné místo a v případě potřeby je možné jej umístit z druhé strany monitoru.
Materiálem těla se v tomto případě stal plast. Boky a spodní hrana je matně černá, vrchní kryt imituje kartáčovaný hliník. Vrchní strana je zdobena logem výrobce. Tlačítko pro spuštění má své místo na čelní straně. Společnost mu dělá čtečka paměťových karet SD a dvojice konektorů USB – USB typu A a USB typu C.
Zbývající konektorová výbava je umístěna na zadní straně těla. Kromě další dvojice USB typu A (standard USB 2.0) nabídne novinka gigabitový Ethernet, 3,5mm jack pro připojení reproduktorů či sluchátek, HDMI a DisplayPort. Nesmí samozřejmě chybět také konektor pro připojení napájecího adaptéru.
Zvláštností barebone od Shuttle je sériový port umístěný na boku. S tím se v moderních PC sestavách již téměř nesetkáte a jeho využití je v současnosti snad je v průmyslové sféře. Oba boky obsahují perforace pro nasávání a vyfukování vzduchu z chladiče.
Po stránce zpracování je na tom novinka stejně dobře jako její předchůdce. Oceňujeme to, že se výrobce vzdal lesklého plastu a raději zvolil matný. Tento povrch je daleko praktičtější, protože se na něm neusazují otisky prstů a také podle nás působí elegantnějším dojmem.
Hardwarové parametry: základ pro nenáročné
Námi testovaný model Shuttle XPC Nano NC03U je nejslabším kouskem z této modelové řady. Nabízí totiž pouze procesor Intel Celeron 3865U se dvěma jádry a maximálním taktem 1,8 GHz. Tento procesor z modelové řady Intel Kaby Lake se chlubí TDP pouze 15 wattů, takže se můžeme těšit na velmi nízkou spotřebu.
Grafické jádro Intel HD Graphics 610 se chlubí základním taktem 300 MHz a je jasné, že jeho výkon nebude postačovat na hraní her. Využijete jej však například pro akceleraci 4k videa.
Procesor je připájený k základní desce z produkce Shuttle. Tato deska dále disponuje dvěma sloty SO-DIMM DDR4 pro operační paměti, slotem M.2 (SATA), jedním konektorem SATA a nechybí ani bezdrátová síťová karta, která podporuje Wi-Fi 802.11 b/g/n. Podpora novějších standardů (5 GHz) bohužel chybí.
Montáž komponent a zprovoznění sestavy
Testovaný barebone je pro jeho použití nutné doplnit o operační paměť a pevný disk. V případě operačních pamětí jsou podporovány moduly SO-DIMM DDR4 s napětí 1,2V a s celkovou maximální kapacitou 32 GB. My jsme pro otestování využili jeden modul SO-DIMM DDR4 Patriot s kapacitou 4 GB a frekvencí 2133 MHz. Jako datové úložiště nám posloužilo SSD Intel 520 s kapacitou 120 GB.
Výrobce nám sliboval snazší montáž komponent, což můžeme potvrdit. Před montáží je nutné odšroubovat spodní kryt, čímž se dostanete k prvnímu paměťovému modulu a je zde i prostor pro montáž 2,5palcového pevného disku.
U verze NC01U3 bylo v případě montáže disku do slotu M.2 nebo druhého paměťového modulu vyjmout celou základní desku ven. V tomto případě tomu však tak není. Díky nové konstrukci lze totiž odejmout i horní kryt, který drží prostřednictvím plastových západek. Po jeho demontáži se dostanete na druhou strnu základní desky, kde nejdete potřebné sloty. Za tuto změnu si zaslouží výrobce pochvalu.
Montáž všech potřebných komponent nezabere více jak 10 minut času. Díky povedenému návodu si se zprovozněním poradí i naprostí začátečníci. Horní odnímatelný kryt celou instalaci značně usnadňuje.
Výkon a provozní vlastnosti
Jak jsme se již zmiňovali v kapitole s hardwarovými parametry, testovaný kousek je výkonově nejslabším z celé modelové řady. K dostání jsou však i kousky vybavené procesory Intel Core i5 či Core i7, takže i náročnější uživatelé si mohou přijít na své.
Tabulka s výsledky testů
Jak je patrné z výsledků testů, Shuttle NC03U žádné rekordy opravdu netrhá. Procesor Intel Celeron 3865U postačí jen pro nenáročnou kancelářskou práci. Pokud nainstalujete dostatečné množství operační paměti a SSD, bude se jednat o svižnou sestavu například pro prohlížení internetu nebo můžete NC03U použít jako HTPC.
Největší nevýhodou starého modelu byla jeho hlučnost. I přes to, že byly teploty procesoru velmi nízké, běžel ventilátor na chladiči na velmi vysoké otáčky a hlučnost byla nesnesitelná. Tohoto problému jsme se obávali i u nového modelu. Jak se však ukázalo, naše obavy byly zbytečné.
Při prvním spuštění sestavy jsme o jejím chodu věděli jen díky indikačním diodám na čelní straně. Hlučnost byla totiž doslova nulová. I při dlouhé maximální zátěži byl ventilátor jen stěží slyšet a v tomto ohledu nás Shuttle velmi mile překvapil.
Teplota procesoru v klidovém stavu se po ustálení zastavila na hodnotě 47 °C. Při maximální zátěži procesoru i grafického jádra jsme naměřili 76 °C. Teploty jsou tak proti předchůdci výrazně vyšší, na druhou stranu však ani zdaleka nedosahují kritických hodnot. Většina uživatelů jistě raději uvítá nulovou hlučnost i za cenu vyšších teplot.
Další oblastí, ve které testovaná novinka exceluje, je spotřeba. Bez zátěže jsme na zásuvkovém wattmetru naměřili pouze 7 wattů. I při maximální zátěži je XPC Nano NC03U úsporné zařízení se spotřebou maximálně 24 wattů.
Závěrečné hodnocení
Shuttle XPC Nano NC03U jde ve stopách předchozích modelů. Bere si z nich klíčové dobré vlastnosti jako jsou kompaktní rozměry, nízká spotřeba, či rozumná cena. Ta je v tomto případě stanovena výrobcem na částku 4 680 korun. Novinka dále napravuje chyby svých předchůdců. Ano, řeč je především o hlučnosti a také snadnosti montáže. V těchto ohledech jsme byli velmi mile překvapeni.
Pokud bychom měli něco vytknout, je to snad jen špatná dostupnost na českém a slovenském trhu. Výrobce se podle našich informací snaží tuto situaci zlepšit, ale zatím není aktuální stav nijak přívětivý. Na samotném produktu můžeme vytknout snad jen lehce vyšší teploty v maximální zátěži, slabší výkon nebo konektory USB ve starší specifikaci 2.0. V ostatních ohledech jsme však byli spokojeni.
+ Kompaktní rozměry
+ Velmi nízká hlučnost i spotřeba
+ Snadná instalace komponent
– Výkon nestačí pro náročnější operace
– Vyšší teploty v zátěži
– Chybí 5GHz WiFi
Za zapůjčení Shuttle XPC Nano NC03U děkujeme výrobci.
Nejnovější komentáře